Kiedy stosuje się preparaty z feksofenadyną?

Feksofenadyna to substancja czynna stosowana w leczeniu objawów alergicznych. Mimo że znana jest od wielu lat, nie wszyscy pacjenci wiedzą, na czym polega jej działanie i w jakich przypadkach warto po nią sięgnąć. W tym artykule omówimy najważniejsze wskazania do stosowania feksofenadyny oraz jej wpływ na organizm człowieka.

Czym jest feksofenadyna?

Feksofenadyna to lek będący inhibitorem receptorów histaminowych H1. Oznacza, że po podaniu feksofenadyny blokowane są receptory histaminowe H1, co prowadzi do zmniejszenia reakcji zapalnej oraz łagodzenia objawów alergicznych. Preparaty z feksofenadyną uznawane są za skuteczne i dobrze tolerowane przez pacjentów.

Wskazania do stosowania feksofenadyny

Feksofenadyna stosowana jest w leczeniu różnego typu schorzeń o podłożu alergicznym, wśród których wymienia się przede wszystkim problemy takie jak:

  • Katar sienny: Feksofenadyna skutecznie łagodzi katar sienny, który jest reakcją organizmu na pyłki roślin, kurz i inne czynniki alergiczne. Do typowych objawów kataru siennego (sezonowego alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa) nalezą przede wszystkim katar, kichanie, swędzenie, zaczerwienienie i łzawienie oczu.
  • Pokrzywka: Preparaty z feksofenadyną są skuteczne w leczeniu pokrzywki — choroby skórnej charakteryzującej się swędzącymi, rumieniowymi zmianami na skórze, wysypką i obrzekiem.

Jak dawkować feksofenadynę?

Feksofenadyna dostępna jest w postaci tabletek. Dawkowanie zależy przede wszystkim od objawów alergicznych oraz wieku pacjenta.
Standardową dawką dla pacjentów dorosłych oraz dzieci powyżej 12 roku życia jest 120 mg feksofenadyny podawane raz dziennie, przed posiłkiem – w przypadku kataru siennego. Gdy pacjent cierpi na pokrzywkę, stosowana dawka wynosi 180 mg na dobę.
U młodszych dzieci w przypadku alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa podaje się 30 mg feksofenadyny dwa razy dziennie.
Konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza i nieprzekraczanie zaleconych dawek. Długotrwałe stosowanie leków z feksofenadyną powinno być monitorowane przez lekarza.

Przeciwwskazania i działania niepożądane

Podobnie jak każdy lek, feksofenadyna może powodować pewne działania niepożądane u niektórych pacjentów. Najczęściej występującymi skutkami ubocznymi są senność, bóle głowy czy nudności.
Nie powinno się stosować feksofenadyny w przypadku nadwrażliwości na tę substancję czynną oraz w okresie ciąży i karmienia piersią, chyba że lekarz zaleci inaczej.

Podsumowanie

Feksofenadyna to skuteczny i często stosowany lek w przypadku objawów alergicznych, takich jak katar sienny, pokrzywka, czy różnego rodzaju wysypki skórne. Preparaty z feksofenadyną są dobrze tolerowane przez pacjentów i łagodzą objawy alergii. Pomimo tego, że feksofenadyna uchodzi za stosunkowo bezpieczny lek, przed podjęciem decyzji o jego stosowaniu zapoznaj się z ulotką bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.

Bibliografia

https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/18202/characteristic
http://chpl.com.pl/data_files/2012-04-13_SmPC_Telfexo_180_mg_2011_04P.pdf